V uvedené ceně je zahrnut text dle Vašeho přání a dopisní obálka.

Jak se slaví Vánoce ve světě?

Vánoce v Česku už známe, zažíváme je každý rok. Jak to ale vypadá, pokud na Vánoce vycestujeme do zahraničí? Slaví se tam stejně, nebo bychom byli překvapení? Výběr tří zajímavých zemí nastíní atmosféru Vánoc v cizině.

Itálie, země, kde dárky nosí hodná čarodějnice Befana

Temperamentní země vás může v období vánočních svátků hodně překvapit. Vánoce jsou tu spojeny s klidem a rodinným pohodlím. Nejvýraznějším symbolem jsou zde jesličky, které rodiny dědí z generace na generaci. Pro nás může být zvláštností, že se v Betlémě nenachází figurka Ježíška. Ten ulehá v jeslích až 24. prosince.

Pohoštění na Štědrý den

Tradiční jídlo o několika chodech je zde podáváno jako večeře před Štědrým dnem, nebo jako oběd přímo v den Štědrý. Servíruje se krocan, ryby, ale i těstoviny. Cukroví se nedočkáte, to v Itálii nepečou, místo něj si můžete pochutnat na tradiční bábovce panettone s kandovaným ovocem a hrozinkami.

Nadělování dárku

Dárky v Itálii naděluje hodná čarodějnice Befana, která do domu vklouzne komínem a nechá dětem dárečky. Dárky naděluje také Baboo Natale, obdoba našeho Mikuláše, a to po půlnoci 24. prosince, nebo 25. prosince ráno.

Bohaté Vánoce v Americe

S honosným charakterem Vánoc se setkáte v USA. Zdobení stromků, domů i zahrad probíhá od začátku prosince a nakupuje se velkém již od svátku Díkůvzdání na konci listopadu.

Vánoční večeře

Podává se pečený krocan se šunkou, kachna, ale i mořské plody nebo pizza. Nemůže chybět slavný American pie, neboli jablečný koláč. Pro Santu Clause děti nachystají sušenky a mléko jako pohoštění, až přijde nadělit dárečky.

Dárky

Naděluje je Santa Claus ráno 25. prosince. Lidé zde bývají obecně štědří vůči svým přátelům a nejbližším, ale i vůči lidem bez domova a nemocným lidem, kterým posílají peníze.

Tradiční Švédské Vánoce

Prvním významným svátkem, kterým začíná Vánoční období, je Den Svaté Lucie slavený 13. prosince. Je to svátek podobný našemu Mikuláši, při kterém se rozdávají sladké drobnůstky. Lidé se převlíkají do bílých košil a na hlavě nosí korunu se svícny. Během svátků vánočních se navštěvují skanzeny a vánoční trhy. Zde se praktikují tradiční zvyky, vyrábějí a prodávají se tradiční výrobky. Vánoce končí Dnem Svatého Knuta, 13. ledna, kdy děti odstrojí stromeček a vyhodí jej oknem ven.

Štědrovečerní hostina

Švédové hodují sušenou tresku a bílou omáčku, malé klobásky, kořeněný chléb s hřebíčky a zázvorem a vařené fazolky se slaninou a cibulí.

Nadělování dárků

Má zde na starosti Vánoční muž, takzvaný Jultomten, který je vyobrazen jako přihrblý dědeček, kterého doprovází skřítci Julissarové.

Provozovatel webu, KyoPrint s.r.o., se sídlem Legionářská 231/15, Kuřim, 664 34, IČ: 29206294, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.