s potiskem – oznámení je potištěno Vámi požadovaným textem
bez potisku – jedná se o oznámení bez textu (nejčastěji objednávají tiskárny)

Svatý Mikuláš

O tomto svátku, který připadá na 6. prosince, se nám vybaví různé drobné pamlsky, sladkosti a ovoce, kterými rodiče obdarovávají své děti. Kdo byl ale Svatý Mikuláš a proč jej oslavujeme?

Spravedlivý a štědrý Mikuláš

Mikuláš se narodil ve městě Patara, v římské provincii Asii mezi rokem 280 a 286 do rodiny zabývající se obchodem s rybami. V mladém věku se stal biskupem a je známý svým neoblomným bojem za víru a spravedlnost. Obhajoval nespravedlivě obviněné a spravedlivě zacházel s cizinci, na což dohlížel i u ostatních. Štědrost je s Mikulášem spjata, protože když jeho otec zemřel, všechen poděděný majetek rozdal chudým lidem.

Andělé a čerti, jeho společníci

Krásná paralela je možná vidět v podobě svátku Svatého Mikuláše, který slavíme dnes. Anděl, společník Mikulášův, zobrazuje jeho štědrou stránku. Čert naopak tu spravedlivou. Dbá, aby nadílku dostaly pouze hodné děti, a to za odměnu. Mikuláš, muž s dlouhým pláštěm a hustým plnovousem, navštěvuje děti den před jeho svátkem, a to 5. prosince ve večerních hodinách.

Mikulášská nadílka

Nejsou na místě velké dary, spíše drobné pochoutky, oříšky, ovoce, a pokud děti zlobily, dostaly za trest uhlí a brambory. Dříve, když svátek slavili naši předkové, nebyly dostupné laskominy, které dostávají děti dnes, ani exotické druhy ovoce. Tento svátek byl spojen spíše se zážitkem.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

V pořádku