V uvedené ceně je zahrnut text dle Vašeho přání a dopisní obálka.

Tři Králové

Kdo by neznal známé nápisy tří iniciálů, které se na dveřích domácností objevují vždy brzy po Novém roce? Víte však, že mezi iniciály nejsou znaménka plus, ale křížky? A že tímto svátkem Vánoce oficiálně končí?

Symbol požehnání pro všechna obydlení

Iniciály s křížky K † M † B † se píší posvěcenou křídou na dveře domů vždy 6. ledna, tedy ve svátek Zjevení páně. Původní význam těchto zkratek byl Christus mansionem benedicat, aneb Nechť Kristus požehná tomuto příbytku. Za poslední křížek patří letopočet daného roku, pro který požehnání platí. Kašpar, Melichar a Baltazar jsou jména, která vznikla až kolem 7. století lidovými povídkami.

Příchod Tří králů

Mudrcové, kteří navštívili Ježíše Krista krátce po jeho narození, byli nejspíše hvězdopravci z Persie. Jejich jména ani počet nebyly známy, avšak ve středověku byl vyvozen jejich počet z počtu darů, které přinesli. Jednalo se o myrhu, zlato a kadidlo, v té době významné předměty. Zlato je pokládáno za symbol bohatství, kadidlo za prostředek k navození slavnostní atmosféry a myrha je hmota vytékající z keře Myrha, která na vzduchu tuhne v barevné tvary, za které se platívalo zlatem.

Vánoce jsou u konce

Svátkem Zjevení páně, tedy přesně 12 dní po začátku Vánoc, jsou Vánoce u konce. Jedná se také o poslední den, kdy koledníci vyrážejí za pomlázkou. Proto si i vy letos vyzkoušejte zazpívat Tříkrálovou koledu a uzavřete tak symbolicky čas Vánoc.

Provozovatel webu, KyoPrint s.r.o., se sídlem Legionářská 231/15, Kuřim, 664 34, IČ: 29206294, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.